HOKEIŚCI MH AUTOMATYKA STOCZNIOWIEC 2014 WŁĄCZAJĄ SIĘ DO AKCJI MOVEMBER
Gdańscy hokeiści pomagają podnosić świadomość społeczną na temat problemów zdrowotnych mężczyzn. Dlatego przedstawiciele dyscypliny uznawanej za „męską” razem z jednym z klubowych sponsorów postanowili zmienić oblicze męskiego zdrowia i pokazać, że profilaktyka raka prostaty – drugiego najczęściej diagnozowanego nowotworu u mężczyzn – jest rzeczą męską i nie ma w tym nic wstydliwego.
Nazwa akcji jest zbitką angielskich słów “moustache” (wąsy) i “November” (listopad). Jest to coroczna, trwająca miesiąc kampania, której wsparcie manifestuje się zapuszczeniem wąsów w listopadzie.
Celem akcji jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim dotyczącym raka prostaty i innych typów raka dotykających mężczyzn. Panowie stanowią niestety grupę, która rzadziej się bada, nawet jeśli pewne badania są zalecane dla określonej grupy wiekowej.
– Chętnie przyłączyliśmy się do akcji, która ma na celu podniesienie świadomości mężczyzn – mówi Jakub Stasiewicz, kapitan MH Automatyka Stoczniowiec 2014. Nasz klub jest czymś więcej, niż tylko przedsięwzięciem sportowym – to zespół budujący zaangażowaną społeczność wokół hokeja na Pomorzu, dlatego wsparcie takiej akcji wydało się nam naturalnym odruchem – dodaje Jakub Stasiewicz.
We współpracy z jednym ze sponsorów klubu – laboratorium PROFI-LAB – hokeiści poszli o krok dalej i oprócz zapuszczenia wąsów zachęcają do badania poziomu bardzo pomocnego markera w diagnostyce raka prostaty – PCA3. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i daje znacznie więcej informacji dla lekarza urologa.
Co ważne, gdańskie laboratorium PROFI-LAB od teraz do końca bieżącego roku za każde wykonane badanie, na hasło “Stoczniowiec 2014”, przekaże 50 złotych na rzecz klubu.
Wg oficjalnych danych w ostatnich latach do onkologów w Polce zgłasza się rocznie ok. 130 tysięcy nowych pacjentów (obu płci) z chorobą nowotworową, a ok. 80 tysięcy umiera. Liczba nowo rozpoznanych nowotworów stale rośnie. U mężczyzn dominuje rak: płuca (21 proc.), gruczołu krokowego (13 proc.), jelita grubego (11 proc.), pęcherza moczowego (7 proc.) oraz żołądka (5 proc.). Pozostałe 41 proc. stanowią inne nowotwory. Jak w każdym przypadku wczesne rozpoznanie może pomóc w wyleczeniu, bądź mniej okaleczającym zabiegu chirurgicznym.
Wykaz adresów, gdzie można wykonać test: http://pca3.pl/dla-pacjentow/